Deň Zeme - Test ekologickej inteligencie

Deň Zeme je deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla. Tento sviatok je ovplyvnený pôvodným dňom Zeme, ktorý sa konal počas osláv jarnej rovnodennosti, 21. marca a oslavoval príchod jari. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na vplyv ničenia životného prostredia, a rozvíjajúcu sa diskusiu o možných riešeniach zabrániť znečisteniu.

História vyhlásenia tohto dňa siaha do roku 1969, keď predovšetkým John McConnell začal volať po vzniku medzinárodného dňa Zeme a v rámci týchto snáh vytvoril i vlajku Dňa Zeme. Prvý Deň Zeme bol oslávený v San Franciscu. Táto oslava bola pravdepodobne myslená nielen ako ekologicky zameraný sviatok, ale aj ako ľavicovo orientovaný happening bojovníkov proti vojne vo Vietname. Kampaň s týmto sviatkom spojená, si kládla za cieľ preniesť otázku ekológie do politických kruhov.

Cieľom bolo zvýšiť energetickú účinnosť, recyklovať odpadky a hľadať obnoviteľné zdroje energie. Táto akcia mala veľký ohlas práve medzi študentmi. Prvá oslavu dňa 22. apríla 1970. OSN začala tento sviatok sláviť o rok neskôr (1971). V roku 1990 sa k Amerike pripojil aj zvyšok sveta a 22. apríl sa stal Medzinárodným dňom Zeme.

V súčasnosti patrí Deň Zeme medzi najuznávanejšie a najpopulárnejšie ekologicky zamerané sviatky. Slávia ho milióny ľudí vo viac ako 140 krajinách sveta. Podujatia pri príležitosti Svetového dňa Zeme pripravuje mimovládna organizácia Earth Day Network (EDN).

K aktivitám ku príležitosti Dňa Zeme sa tento školský rok zapojí aj naša škola. V rámci predmetu chémia a tematického celku Ochrana životného prostredia si so študentmi vyskúšame si Test ekologickej inteligencie. Zapojiť sa môžeme aj do fotografickej výzvy,  v rámci regiónu v ktorom bývame,  a samozrejme študenti vytvoria prezentácie  s tematikou ochrany  jednotlivých zložiek životného prostredia .

Overiť svoje vedomosti a znalosti z enviro oblasti si môže ktokoľvek na https://hra.ekokviz.eu/.  Ide o iniciatívu občianskeho združenia Edukácia@Internet, ktorá  má za cieľ upozorniť na nástrahy súčasnej klimatickej krízy a pozitívne motivovať Slovákov k zmene správania.

Gabčová

 

 

Zdroje:

https://ikso.net/sk/

https://www.setri.sk/den-zeme-oslavujeme-uz-44-rokov/

https://sk.wikipedia.org/wiki/De%C5%88_Zeme